Parlamentni Listy December 7, 2011

Zastupitel Jan Kalousek přijal včera na Staroměstské radnici světoznámého amerického fotografa Davida LaChapelle, který přijel do Prahy u příležitosti zahájení velké retrospektivní výstavy „Tak pravil David LaChapelle / Thus Spoke LaChapelle“, která se koná v Galerii Rudolfinum v Praze od 7. prosince 2011 do 26. února 2012 a která prostřednictvím více než 120 fotografií představí příběh jeho třicetileté kariéry.

„Je mi nesmírným potěšením přivítat Vás dnes ve stověžatém městě na březích řeky Vltavy. Věřím, že Vás Praha se svou magickou atmosférou a tisíciletou historií inspiruje k vytvoření mnoha obdivuhodných fotografií," řekl Jan Kalousek.
Jan Kalousek předal Davidu LaChapellovi jako dárek knihu „Decadence - in morbid colours: Art and the Idea of Decadence in the Bohemian Lands 1880-1914" a provedl jej historickými prostorami Staroměstské radnice.

Výstava, která včera začala v Galerii Rudolfinum, se koná pod záštitou primátora hl. m. Prahy, který k ní uvedl: „Jako primátor hlavního města jsem nadšen, že Galerie Rudolfinum nabízí jedinečnou příležitost všem milovníkům moderní fotografie retrospektivu tvorby Davida LaChapella. Galerie se uvedením výstavy řadí k neprestižnějším světovým institucím, které vystavovaly jeho díla. Na naše hlavní město bude upřena pozornost všech jeho obdivovatelů. Věřím, že fotograf, jehož třicetiletá tvorba ovlivnila desítky dalších autorů, zaujme i široký okruh veřejnosti a bude přitažlivá i pro lidi, kteří výstavám neholdují."

Kurátorský koncept, rozsah i časové období, které pražská expozice mapuje, staví výstavu do významné pozice jak z hlediska autorovy tvorby, tak z hlediska galerijní činnosti. Výstava je připravena ve spolupráci s agenturou Pavleye Art and Culture. Výstava volně navazuje na předchozí výstavu „Lost and Found", která se ve dnech 14. září až 30. října konala v Bratislavě v Pálffyho paláci a která představila celkem 32 děl.

Americký fotograf David LaChapelle se narodil v Connecticutu. Na přelomu 70. a 80. let začal častěji pobývat v New Yorku, kde se stal se pravidelným návštěvníkem legendárního klubu Studio 54, a kde se seznámil s Andy Warholem. V roce 1984 uvedl LaChapelle v galerii 303 své první výstavy a Andy Warhol mu nabídl spolupráci ve slavném magazínu The Interview. Vedle tvorby vlastních uměleckých fotografií pracoval LaChapelle stále více jako fotograf módy a světových celebrit, v jeho portfoliu se setkávaly nejznámější světové časopisy jako Vogue, The Fame, Vanity Fair, GO, Rolling Stone s nejzvučnějšími značkami typu Rémy-Martin, Perrier-Jouet, Maybach-Motorenbau, L'Oreal či Nokia.

Portrétoval světově proslulé osobnosti, své modely stylizoval do nevídaných kompozic, zhmotňoval jejich i své sny a skryté představy, spolupracoval s hvězdami popmusic (Britney Spears, Christina Aguilera, Robbie Williams, Jennifer Lopez, Joss Stone, Amy Winehouse). Mobyho videoklip ke skladbě „Natural Blues" mu přinesl ocenění MTV Europe Music Awards v kategorii „Nejlepší hudební video".Přelomovým audiovizuálním projektem Davida LaChapella byl celovečerní dokumentární film „The Rize", jehož produkci financoval z vlastních zdrojů. Na počátku nového tisíciletí David LaChapelle začal práci pro reklamu a módní svět postupně omezovat a posléze se plně vrátil ke svým tvůrčím počátkům, tedy k volné tvorbě a návratu do muzeí a galerií.

Autor: Magistrát hl.m. Prahy

Download PDF (248 K)