Instinkt 

Fotil pro nejslavnější časopisy světa, pak přerušil natáčení s Madonnou a vrátil se k tomu, co chtěl dělat zamlada - umění. Souhrn jeho prací bude od sedmého prosince k vidění v pražské Galerii Rudolfinum a ozdobou výstavy bude evropská premiéra díla The Raft.

Pražská výstava Davida LaChapella zahrnuje třicet let fotografovy tvorby. Jedna její část přijíždí do metropole z právě skončené expozice v Bratislavě. Další kusy míří do Čech z Itálie, Německa, ale i ze Spojených států. Celou výstavu připravuje ambiciózní slovenský tým Jozefa Pavleye, jehož agentura se zatím specializovala spíše na fotoprodukci a umělecký management.
Pavleye přitom k LaChapellovi přivedl mladý spolupracovník Milosh Harajda, původně novinář. V jednadvaceti trávil léto na praxi v Madridu, kde pořizoval do slovenského časopisu článek o provokativním fotografovi. „Když jsem to napsal, vyšla na Davidově stránce informace o výstavě v Londýně," říká Harajda z tmavomodrého designového křesla ve speciální press lounge, jíž pořadatelé v Praze k výstavě připravili. Vypadá to tu jako v interiéru připraveném pro LaChapellovo focení - pár kusů výrazného nábytku, na stěnách natažené barevné tapety, visí tu i jeden LaChapellův originál. „Věděl jsem, že tehdy už v Londýně budu," popisuje Harajda, který ve městě nad Temží tehdy studoval a chtěl časopis s článkem LaChapellovi předat. „Z galerie mi poslali pozvánku na vernisáž jeho výstavy Jesus is my Homeboy. Měl jsem štěstí, že to byla malá akce maximálně pro dvě stě lidí. Každý si s Davidem mohl alespoň podat ruku." K tomu se dostal i Harajda. S fotografem se dal do řeči a kontakt vydržel.

Čekáme vás v kavárně

O tři roky později potkal Milosh Harajda Jozefa Pavleye. Ten už dříve uvažoval, že by mohl vykročit z branže zavedeného fotografického studia mezi galeristy. Jenže koho vystavit? Nápad s expozicí Davida LaChapella se mu líbil: „Jozef mi řekl, ať dohodnu schůzku a začneme to řešit," zalesklo se Harajdovi v očích.
David LaChapelle v současnosti vystavuje v Los Angeles, Londýně, v Portoriku, v jihokorejském Soulu a také v italském Turíně. Jak do takhle nabitého kalendáře dostat Prahu? Harajda začal kontaktovat fotografovy agenty v prosinci minulého roku. Chtěl se s ním sejít u příležitosti LaChapellovy únorové výstavy v Hannoveru. Potvrzení schůzky od agentů ovšem dostal pouhých čtyřiadvacet hodin předem. Harajda s Pavleyem okamžitě vyrazili do Německa a LaChapellovi předestřeli návrh udělat výstavu v Praze a Bratislavě.
Fotograf kývl a jednalo se dál. Pavleyovi se podařilo sehnat sponzora, peníze ale měl utratit do konce roku. Teď bylo nejtěžší přesvědčit galerie, aby si na fotografa našly místo ve svých plných plánech. Pomohlo štěstí - LaChapelle v květnu fotil v Praze. „Odpracoval si osm hodin na Barrandově a zbytek času jsme chodili po městě," vypráví Harajda, „šli jsme se podívat i do Rudolfina, normálně jsme si zaplatili lístek." Pavley zatím domluvil schůzku s ředitelem galerie Petrem Nedomou. „Viděl, že nejsme nějakcí velkohubí Slováci, kteří slibují LaChapella, protože on tam seděl s námi," uzavírá pětadvacetiletý Harajda, který LaChapella poprvé viděl díky hudební televizi MTV a vnímal jej nejprve jako komerčního fotografa.

Celý článek si přečtete v tištěné verzi Instinktu.

Download PDF (250 K)